Ден 1:
Отпътуване в 9:00 ч. от София, площад "Руски паметник" към Перник и Брезник.
Разглеждане на
Крепост Кракра (при подходящи метеорологични условия) - една от най-големите крепости в България, служила едновременно като укрепление, резиденция и стратегически център. Стените на крепостта са с дебелина 2 метра и следват естествените извивки на хълма, те обграждат голям вътрешен двор с много жилищни, административни и селскостопански сгради и църкви, а двойните стени са подсилени от три правоъгълни кули. В началото на ХІ в. владетел на крепостта и селището е боляринът от прабългарския род Кракра. Легендите и песните за непобедимия войвода Кракра се разказват и пеят до ден днешен.
Посещение на
Музея на минното дело - единствен по рода си на Балканите. Подобни музеи има само в Белгия, Германия, Полша и Русия. Това е един от най-неочакваните и любопитни музеи в България. Помещава се не в традиционна сграда с витрини, а в истински рудник – експозицията му е разположена в част от подземна галерия. Една от атракциите са каските, които трябва да сложат посетителите, преди да влязат в подземната част на музея и да проследят историята на въгледобива в автентична руднична атмосфера. Тридесетте експозиционни камери проследяват развитието на въгледобива от ръчния добив, през извоза на въглища с коне до съвременните механизирани комплекси. В една от камерите е разположен иконостас на небесния покровител на миньорите Св. Иван Рилски, с когото е свързана една от най-старите легенди за "Старите рудници". Музеят е един от 100-те национални туристически обекти на БТС.
Посещение на
Брезник и храма "с желязната вода" "Св. Петка" – архитектурно-художествен паметник на културата със запазени уникални стенописи. Дворът на църквата представлява истински археологически музей. Сред многото артефакти могат да се видат стари каменни кръстове, някои от които с интересна пластика. Вниманието привличат и мраморните плочи, орнаментирани с розети и кипариси.
Имате възможност да се потопите в магията на
Кукерския фестивал в Брезник. Фолклорните игри на кукерите са с дълбоки езически корени и се приемат като благослов за здраве и плодородие. Участниците носят разнообразни маски, най-често облечени в кожи и обкичени със звънци. Веселбата продължава до вечерта, когато огромен огън осветява площада на града, а след това гръмва и кулминацията с фойерверките.
Отпътуване към София. Завръщане вечерта.