![]() |
София, ул.“Любен Каравелов” №32, ет. 1 Тел.: + 359 2 987 88 25 Моб.: + 359 896 77 52 28 E-mail: office@atlas-s.com www.atlas-s.com |
Очаквайте нови дати! |
Степен на трудност - Т0
1-ви ден:
Отпътуване в 7:30 ч. от София, площад "Св. Александър Невски".
Посещение на Рупите. Разглеждат се храмовия комплекс на леля Ванга, храма "Св. Петка", целебните извори, къщичката на Баба Ванга.
Посещение на Роженския манастир, разположен на панорамна височина, от която се разкриват удивителни гледки към пясъчните пирамиди, Славянка, Пирин планина (до манастира има 20-минутно стръмно изкачване). Разглеждане на църквата, богато изписана със стенописи. Големият иконостас с изключителна резба и позлата е един от най-представителните сред запазените от XVIII в. иконостаси по българските земи. Чудотворната Богородична икона дарява здраве и щастие на всички вярващи. Тя е реплика и има силата на прочутата чудотворна икона на Богородица, която е охранявала портите на Ивирон в Света гора. Надписът й сочи, че тя е зографисана "от ръката на Яков, монах Иверски" в 1790 г.
От Роженския манастир започва пешеходен преход към Златолист (преходът в едната посока е около 1,5 - 2 ч. по пътека с лек наклон, в приказно красива долина, между колосите на скалните пирамиди). В село Златолист е живяла Преподобна Стойна. Посещение на църквата „Свети Георги” - място с незабравимо въздействие и огромна целебна сила. Смята се, че църквата „Св. Георги“ е построена през ХIХ в., но местните хора твърдят, че е била издигната още през ХII в. Храмът е забележителен със старите си стенописи и изографисаните гола жена и дявола с арбалет, единствени по рода си. В средата на храма, под купола, се намира мраморна плоча с двуглав орел. Съществува легенда, че стъпването върху нея има силно лечебно излъчване. В двора се издига чинар на над 1200 години, за който се вярва, че помага при различни заболявания.
Забележка: Туристи, които нямат желание и възможност за пешеходния преход, се придвижват с транспорт от Роженския манастир до Златолист.
Отпътуване към Мелник - най-малкият и топъл град в България, известен със запазената възрожденска архитектура, сладкото червено вино, фантастичните природни образувания на Мелнишките пирамиди. Свободно време за разходка и мелнишко вино.
Настаняване. Нощувка.
2-ри ден:
Закуска.
Утринна разходка до местността "Света Зона" над Мелник. Манастирът "Света Богородица Спилеотиса" е разположен върху малка тераса в източната част на възвишението Св. Никола, южно от град Мелник. Основан е от деспот Алексий Слав в началото на ХІІІ век. Запазена е възстановената през 40-те години на ХХ в. черква "Св. Спиридон". Построен е върху недостъпно място, представлява част от крепостта на деспот Слав и е бил самостоятелно укрепено ядро във второто ниво на отбранителната система. Построен е действащият параклис "Св. Зона", което прави манастира единствения в Мелник с възстановен в ново време параклис. Макар и в руини, манастирът се почита като свято място от жителите на Мелник и околностите му.
Разглеждане отвън на църквата „Св. Антоний“. Посещение на - най-голямата запазена възрожденска къща, с дегустация на вино. Свободно време за обяд и разходка.
Отпътуване от Мелник. Посещение на - забележителен феномен, образуван от атмосферните влияния преди хиляди години. Стобските пирамиди не са толкова известни като Мелнишките, но ги превъзхождат по живописност и разнообразие на формите. Някои от пирамидите са остри и игловидни, други са пирамидални или конусовидни и завършват с "каменна" шапка, наподобявайки огромни гъби. Обагрени са от светложълто до тъмнокафяво и червено. (Преходът до най-ефектните и забележителни скални форми е около 40 мин. в едната посока по пътека със стръмни на места участъци.)
Отпътуване към София. Завръщане вечерта.
Начин на плащане:
Застраховане:
Забележка: