![]() |
София, ул.“Любен Каравелов” №32, ет. 1 Тел.: + 359 2 987 88 25 Моб.: + 359 896 77 52 28 E-mail: office@atlas-s.com www.atlas-s.com |
Очаквайте нови дати! |
Степен на трудност - Т2/Т3
Екскурзоводското обслужване започва от първия обект и приключва с последния обект по програмата!
1-ви ден:
Отпътуване в 7:00 ч. от София, площад "Св. Александър Невски".
Пътува се през Асеновград, по поречието на Чепеларска река.
Разходка в Широка лъка - селцето, известно с автентичните къщи, амфитеатрално „накацали“ на двата бряга на Широколъшка река и ниския плътен глас на каба-гайдата, в приказно безвремие на калдаръмени, вити улички и неповторима атмосфера.
Отпътуване към Гела - от красивото родопско село започва пешеходният преход, покрай живописни поляни и панорамни гледки към морето от Родопски била наоколо. По широк и равен горски черен път, за около 2 часа се стига до хижа Ледницата.
Продължаваме към Мугла - живописно високопланинско селце. Маршрутът ни преминава през рида Мурсалица. Пътеката от хижа Ледницата към село Мугла продължава по черен път, който постепенно преминава в добре маркирана горска пътека. Следва кратко изкачване и достигаме обширна открита местност на билото на рида Мурсалица, където расте и известният мурсалски чай. От там пътеката отново се включва в широк черен път. Движим се около час и половина по открито било без сянка и вода. След това пътеката се отклонява от пътя и следва относително стръмно и продължително спускане до центъра на село Мугла.
(Общата продължителност на преходите за деня е около 5 часа.)
Настаняване и нощувка в Мугла.
2-ри ден:
Сутринта - преход до Казанджи дере - природният резерват "Казаните" се намира в землището на село Мугла, създаден е за да запази самобитната природа в този великолепен кът на Родопите. Така се опазват вековните смесени гори от бук, ела, смърч, черен бор и други. "Казаните" е дере, обвито цялото в скална маса, където с течение на годините са се образували малки водопадчета, а те са издълбали дупки в самата скала, дълбоки около 1,50 метра, които много приличат на казани, откъдето идва и името на резервата.
Движим се около километър по равен черен път, минаващ през селото, след което се отклоняваме по тясна и обрасла пътека до каскадата от водопади и вирове.
Продължаваме по пътеката за Чаирските езера - защитена местност с естествено образували се седем свлачищни езера, ливади и смърчови гори. Езерата са изумително красиви, с кристална родопска вода и планинска пъстърва. Обградени са от безбрежни ливади с красиви цветя на пролет, с висока трева през юни, окосени през лятото или меланхолично жълти през есента. Редица редки растителни видове са запазени на торфените острови в езерата. Тук човек изпитва чувство за откъснатост от действителността, като че ли се намира в много далечно време, в царството на приказките.
Пътеката започва от черен път, изкачващ се над селото. Има продължително стръмно изкачване и за около 1-1,50 часа достигаме до обширни поляни, откъдето се вижда изоставеното село Чамла (най-високото на Балканите). Следва леко спускане и продължаваме по открит черен път през тучни родопски поляни до красивите Чаирски езера, където се намира и едноименната хижа, в която ще нощуваме.
(Общата продължителност на преходите за деня е около 5 часа.)
Настаняване в хижа „Чаирски езера“ и нощувка.
3-ти ден:
От хижа „Чаирски езера“ се тръгва в посока село Триград. Маршрутът преминава през естествен скален мост и защитена местност „Пияната гора“ - дървета са наклонени поради свлачищни процеси. Излизаме на панорамен път над скалните феномени на удивителното Триградско ждрело. Движим се надолу по широк и живописен черен път, който преминава по чаирското ждрело.
(Преходът за деня е с продължителност около 3,5 часа.)
Посещение на пещерата Дяволското гърло - възможност да вървите по стъпките на Орфей до мястото, където според легендата се спуснал в Подземното царство в името на любовта си към Евридика.
Отпътуване за София. Завръщане вечерта.
Застраховане:
Забележки: